Grybai ir šunys: ar tai pavojinga?

Grybai ir šunys: ar tai pavojinga?

Visi pritarsite, kad nėra nieko smagiau, kaip leisti laiką kartu su savo augintiniu. Mes įpratę kartu leisti laisvalaikį ir jį pasiimti visur: į keliones, kavines, miškus. Vienas iš laisvalaikio malonumų - grybavimas. Gaivus miško oras, daug erdvės ir nutolęs miesto šurmulys - tai tobulas laikas kartu su augintiniu. O jei dar augintinis padėtų ir tinkamus grybus surasti, išvis būtų nuostabu, ar ne? 

Ar šuo gali savarankiškai rinkti grybus? 

Dažnai sakoma, kad šunys nevalgo jiems nenaudingų ar nuodingų dalykų, nes užuodžia nuodų kvapą. Tačiau norėtume paneigti šį mitą ir priminti, kad šunys yra smalsūs gyvūnai ir gali būti linkę paragauti net jiems nuodingus augalus, nes jie taip tyrinėja ir pažįsta pasaulį. Nors Lietuvoje ir didžioji dalis grybų nėra nuodingi, tačiau vertėtų nepamiršti, kad miškuose galima sutikti ir ypač nuodingų, daug toksinų turinčių rūšių. Todėl labai svarbu miške nepamesti savo augintinio iš akių arba naudoti pavadėlį, kad galėtumėte užtikrinti, jog šuniukas neskanauja kokio grybo pasislėpęs nuo šeimininko. Pasirūpinkite savo augintinio sveikata iš anksto, kad vėliau nereikėtų keliauti į veterinarijos kliniką. 

Kuriais grybais galima dalintis su savo augintiniu?

Iš tiesų, Lietuvos miškuose mažai grybų, kuriuos būtų galima įdėti į augintinio dubenėlį, ne dėl jų nuodingumo, bet dėl realios naudos nebuvimo. Tačiau yra rūšių, kurias galite pirkti parduotuvėse ir drąsiai dalintis su augintiniais. Rekomenduojame juos rinktis ekologiškus, kuriuose nebus auginimo metu naudojamų pesticidų ir kitų cheminių junginių. 


Dvisporis pievagrybis, šampinionas 

Rudasis pievagrybis

Portabelo 

Tikrasis baravykas

Tikrinis blizgutis (Reishi)

Šitake (shiitake) grybai

Maitake

Kokia grybų nauda šunų sveikatai?

Teisingai parinkti ir į šuns mitybos racioną įtraukti grybai gali pagerinti augintinio sveikatą. Ne tik sustiprinti imunitetą, bet ir palaikyti kepenų bei inkstų veiklą, pagreitinti medžiagų apykaitą bei stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje. Grybai gali padėti sukontroliuoti antsvorį, riebalų kaupimąsį aplink vidaus organus bei choloesterolio kiekį. Taip pat, tai puikus papildas siekiant išvengti virusinių infekcijų, širdies ligų bei vėžinių susirgimų. 

Grybai yra natūralus vitamino B, vitamino C ir folio rūgšties šaltinis, užtikrina cinko, mangano, kalio ir fosforo bei maistinių skaidulų šaltinį. Be to, palaiko sveiką baltymų, antioksidantų ir lipidų kiekį.

Kaip naudoti grybus augintinių mityboje? 

Įtraukiant bet kokį naują maisto produktą į racioną reikia tai daryti atsargiai ir palaipsniui, kad išvengtumėte virškinimo sutrikimų. Tačiau jei pastebėsite kokių nors neaiškių sveikatos sutrikimų, rekomenduojame kiekio nedidinti. 

Šviežiuose ir džiovintuose grybuose yra daugiau naudingų medžiagų nei konservuotuose ar kitaip apdorotuose. Todėl geriausia savo augintiniui yra rinktis džiovintus arba šiek tiek apvirtus šviežius grybus, tačiau be jokių padažų, prieskonių ar kitų priedų. 

Kokie apsinuodijimo grybais požymiai?

Augintiniui privalgius netinkamų, toksiškų grybų gali pasireikšti tokie negalavimai kaip:

 • Vėmimas
 • Viduriavimas
 • Seilėtekis
 • Silpnumas
 • Letargija
 • Ataksija (stulbinanti eisena)
 • Koma
 • Priepuoliai
 • Kepenų nepakankamumas
 • Gelta
 • Pilvo skausmas

Pastebėjus šiuos požymius nedelsiant reikia kreiptis į veterinarijos gydytoją, kadangi stiprus apsinuojimas gali sukelti ne tik negrįžtamų sveikatos padarinių, bet ir augintinio žūtį. Todėl dar kartelį skatiname domėtis ir atsakingai prižiūrėti savo augintinį miškuose bei kitose grybų augimo vietose.