Ką slepia mažesnė gyvūnų kaina? Kaip pasirinkti tinkamus veisėjus?

Ką slepia mažesnė gyvūnų kaina? Kaip pasirinkti tinkamus veisėjus?

Neretai žmonės mano, kad įsigydami šuniuką pigiau daug sutaupo. Bet ar tikrai? Kodėl beveik identiškai atrodantys šuniukai veislynuose kainuoja tūkstančius, o interneto portaluose vos kelis šimtus? Kas labiau sutaupo, ar šuniuką įsigyjantis asmuo, ar tas, kuris jį veisia? Kokios problemos ir priežastys sumažina šuniuko kainą? Ar tas “popierėlis” tikrai tiek brangiai kainuoja ir yra skirtas tik parodoms?

Oficialiuose veislynuose auginami ir parduodami gyvūnai atitinka veislės standartus: gyvūnų savininkai su augintiniais dalyvauja parodose, ir gavę teigiamus įvertinimus gali tęsti augintinių „giminę“. Veislynai turi užtikrinti privalomus sveikatos tyrimus, kurie užkerta kelią veislės neatitikimams ir prastos sveikatos šuniukų ar kačiukų gimimui. Deja, visai kitokią situaciją matome daugyklose.Tokiose vietose gimę šuniukai yra vertinami “iš akies”, jei panašus į veislę, vadinasi, bus parduodamas, jei ne - greičiausiai juo bus atsikratoma, nes jis tiesiog neatneš pelno. Jau nekalbame apie laikymo sąlygas, kurios ne tik neatitinka minimalių reikalavimų, bet ir neužtikrina tinkamų augintinio poreikių, tokių kaip švari aplinka, kokybiškas maistas, šviežias vanduo ir panašiai. 

Kaip suprasti, kad Jus dominantis šuniukas yra iš daugyklos?

Veisimo vieta

Kaip jau minėjome, dažniausiai daugyklose auginami gyvūnai laikomi antisanitarinemis sąlygomis. Tad joks daugintojas nekvies jūsų atvykti į nusikaltimo vietą pasiimti naujojo šeimos nario. Todėl dažniausiai kviečiama atvykti į iš anksto sutartą vietą, kurioje gyvūnas ir būna parduodamas. Tai gali būti degalinė, mašinų stovėjimo aikštelė, o didesnio masto daugintojai net nuomojasi butus, kad gyvūno perdavimas nesukeltų įtarimo.

Per jaunas augintinis

Oficialiai augintinius atskirti nuo mamos ir parduoti galima ne anksčiau, nei augintiniui sukanka 2 mėnesiai. Tad jei skelbimuose randate aprašą, kad parduodamiems gyvūnams vos tik mėnuo ar 1,5 mėnesio - tai aiškus signalas, kad keturkojis atkeliauja iš daugyklos. 

Patikrinkite veislyno duomenis https://e.kinologija.lt/

Jei radote gražaus pavadinimo veislyną, patikrinkite, ar tai tikrai oficialus ir teisėtas gyvūnų augintojas. Suvedę veislyno pavadinimą, galite matyti veislyno istoriją, išduotus dokumentus ir visas buvusias šuniukų vadas ir jų dažnumą. 

Poodinė mikroschema

Visuotinis šuniukų ženklinimas įvestas vadovaujantis LKD Šunų veisimo nuostatų 15.2. punktu (įsigaliojo 2009 05 01). Šuniukai, gimę po 2011 01 01, būtinai turi būti ženklinami poodiniu integriniu grandynu (mikroschema) prieš perdavimą į kito savininko rankas

Pirkimo-pardavimo sutartis

Nepasitikėkite veislynu, kuris nepasirašo pirkimo - pardavimo sutarties. Sutartyje nurodoma ne tik pirkėjo pareigos ir atsakomybės auginant gyvūną, bet ir pardavėjo garantija dėl atliktų sveikatos tyrimų. Sutartyje nurodomi gyvūno duomenys, pagal kuriuos jūs galite įrodyti, kad tą gyvūną pirkote būtent iš to veisėjo, o ne iš kito. 

Dokumentai

Dažnai žmonės sako: Man nereikia šuns su dokumentais. Aš nesiruošiu dalyvauti parodose. Turėtumėte žinoti, jog šuns kilmę patvirtinantys dokumentai neįpareigoja dalyvauti parodose. Šuo su kilmės dokumentais taip pat bus tiesiog geras draugas.

Tačiau dokumentų išdavimas nėra tik oficialus leidimas dalyvauti parodose. Tai dokumentas, įrodantis veislės kilmę, veisiamų šunų genetinius tėvystės nustatymus ir sveikatos būklę.

Kaip atskirti kilmės dokumentų tikrumą?

Lietuvoje gyvūnų kilmės dokumentus gali išduoti tik Lietuvos kinologų draugija, kuri yra oficiali FCI (Federation Cynologique Internationale) atstovė. 

Oficialių dokumentų pavyzdys:

Nuo 2017 05 01

 

Iki 2017 05 01

Privaloma informacija:

  • Poodinės mikroschemos numeris;
  • 3 kartų giminės medis;
  • Dokumentai turi savo unikalų numerį;
  • Vandens ženklas;
  • Šunų veislės knygos registracijos numeris (pvz: LŠVK EB 2318/07).

Netikrų dokumentų pavyzdžiai:

 

Augintinio pasas - ne kilmės dokumentas

 Europos sąjungos veterinarinis pasas - tai ne gyvūno dokumentas, o tik skiepų ir sveikatos patikrinimų knygelė. Jei jums bando įrodyti, kad tai ir yra gyvūnų dokumentas, jus bando apgauti.

Neapsigaukite, net ir tvarkingus dokumentus turintys augintiniai gali būti veisti tragiškomis sąlygomis. Todėl svarbu atidžiai pasirinkti veislyną ir atkreipti dėmesį į esminius faktorius.

Kaip tinkamai pasirinkti veislyną?

Veislyną reikia rinktis ne mažiau atsakingai nei savo verslo partnerį. Reikėtų pradėti nuo atsiliepimų ir rekomendacijų skaitymo, vėliau, susisiekti ir pasikalbėti su pačiais veisėjais, pasiteirauti apie buvusias vadas, tėvų istoriją ir panašiai. Susitarkite dėl apsilankymo, susipažinimo su tėvais ar šuniuku. Paprašykite, kad leistų pabendrauti su ankstesnių vadų šuniukų savininkais, kad galėtumėte jų paklausti, kaip jiems sekėsi įsigyjant šuniuką. Dar vienas ne ką mažiau svarbus prašymas, parodyti nuotraukų, tiek tėvų, tiek buvusių vadų. Taip nejučia Jūs atliksite mini tyrimą ir suprasite, ar Jūsų nebando apgauti, ar šuniuko tėvai yra tikrai tai, ką Jum rodo. Ir žinoma, jei veisėjas siūlo šuniuką įsigyti per pirmą susitikimą, nesidomi Jumis, nesiaiškina, kokias sąlygas planuojate užtikrinti šuniukui - greičiausiai tai dar vienas blogasis veislyno pavyzdys, nes tinkamų veislynų veisėjai išsiklausinėja iki smulkiausių detalių, nes jiems nuoširdžiai rūpi, į kokius namus iškeliaus jų šuniukas. 

Kaip pasirinkti šuns veislę?

Visų pirma, labai nuoširdžiai reikėtų atsakyti sau į klausimą, kokiu tikslu Jūs renkatės šunį, ar jis Jums reikalingas? Ar jis bus namų draugas, o gal planuojate siekti sportinių aukštumų? Kiek laiko per dieną galėsite skirti Jūsų veiklai kartu? Ar Jūsų laisvalaikis aktyvus? Ar daug keliaujate? Šie ir panašūs klausimai padės susidaryti bendrą vaizdą, koks Jūs būtumėte kaip šeimininkas. Tuomet galite pradėti konsultuotis su veislynais, dresuotojais bei ieškoti informacijos internete. Svarbu suprasti, kad gyvūnų negalima rinktis pagal jo išvaizdą ar kad tokį turi kaimynas, svarbu, kad jis tiktų pagal Jūsų charakterį ir ateityje neteks susidurti su problemomis kai gyvūnas per daug aktyvus ar, atvirkščiai, nepateisina Jūsų sportinių lūkesčių. 

Aptikote nelegalią gyvūno veisimo vietą? 

Pasitaiko atvejų kai ieškodami tinkamo veislyno žmonės aptinka ir ne visai tinkamus ar net nelegalius veislynus. Labai svarbu ne tik nepirkti šuniuko iš tokios vietos, bet ir nelikti abejingais ir apie nelegalų ar netinkamą gyvūnų veisimą pranešti galite čia: https://forms.gle/CW2tYqLRXm8yXcUGA

Kviečiame pasidalinti šia informacija su augintinių savininkais ir savo socialiniuose tinkluose.