Pagrindinės diagnozės, kurias sukelia netinkama mityba

Pagrindinės diagnozės, kurias sukelia netinkama mityba

Bėgant laikui po sauso augintinių maisto atsiradimo, šeimininkai pradėjo susidurti su įvairiomis sveikatos problemomis. Nuolatinis veterinarijos klinikų durų varstymas, vaistai ir nesibaigiančios sąskaitos - tai tik dalis pagrindinių problemų, su kuriomis teko susidurti šeimininkams. Todėl taip sparčiai pradėjo populiarėti augintinių mityba. Mityba, kuri nėra stebuklinga, tačiau padėjo kovoti su kilusiomis problemomis ir užtikrino geresnį augintinių gyvenimą. 


Jei pasižiūrėsim į prekyboje esamus šunų maistus, galime net pasiklysti, jų yra įvairiausios formos: konservai, sausas maistas, džiovintas maistas, šaldytas maistas, kepimui paruoštas maistas, liofilizuotas maistas ir panašiai, taip pat, maistas skirstomas dar ir į kategorijas, tokias kaip ekonominė, premium, super premium ir taip toliau. Tačiau vertėtų suprasti, kad super mega ultra premium klasės maistas neužtikrina Jūsų augintinio sveikatos ir gali lygiai taip pat sukelti įvairiais ligas. Renkantis maistą, reikia atkreipti dėmesį ne į prekės ženklą ar maisto kategoriją, bet į maisto sudėtį bei mitybos balanso kokybę. 

Kokias diagnozes dažniausiai sukelia netinkama mityba?

Nutukimas

Ypač dažnai pasitaikanti diagnozė šiandieniniame šunų pasaulyje, daugiau nei 60% šunų pasaulyje turi viršsvorio. Tiesa, ne visi šeimininkai ją identifikuoja, nes kam gi nemielas putlutis ir pūkuotas augintinis? Tačiau ar susimąstėte, kokią žalą papildomi nereikalingi kilogramai daro augintiniui? 

Ši problema atsiranda įprastai ne dėl nepakankamo aktyvumo, bet būtent dėl netinkamos mitybos, netinkamo maisto dozavimo. Reikia žinoti, kad ant pakuočių nurodytas maisto dozavimas nebūtinai tiks Jūsų šuniui, lygiai taip pat, kaip ir gali netikti maiste esantys sintetiniai priedai, kurie tinka kitiems šunims. Taip pat, labai svarbu išanalizuoti maisto sudėtį labai atsakingai, nes dauguma maisto turi sudėtyje labai daug nereikalingų angliavandenių (40-60%), kurie yra tiesioginė nutukimo priežastis. Nutukimas “nutiesia” kelią ir trumpesnei gyvenimo trukmei, širdies ligoms, diabetui, artritui bei kitoms sąnarių ir raumenų problemoms, bendram organizmo savijautos suprastėjimui. 

Tiesa, yra veislių, tokių kaip retriveriai, bigliai, spanieliai, kurie yra labiau linkę į nutikimą, todėl kartais gali prireikti akylesnės priežiūros, jei auginate šios veislės atstovą. Nesidžiaukite ir nepalaikykite nuomonės, kad putlutis augintinis yra mielas ir gražus, o pastebėję pirmus viršsvorio kilogramus peržiūrėkite augintinio mitybą, padidinkite aktyvumo lygį. 

Pankreatitas

Tai rimta ir pavojinga augintinio diagnozė, įprastai sukelta netinkamos mitybos. Ją įprastais sukelia per daug angliavandenių arba netinkamų riebalų turintis maistas. Tai diagnozė, dar kitaip vadinama kasos uždegimu, kai virškinimo fermentai pradeda nykti ir kasa pradeda maistines medžiagas virškinti pati. Tiek ūminė, tiek lėtinė formos yra pavojingos Jūsų augintinio gyvybei. 

Naujausi veterinarijos tyrimai įrodė, kad pankreatito rizika padidėja jei augintinis valgo daug kartų perdirbtą ir apdorotą maistą, todėl tai ypač svarbu savo šunis sausu maitinantiems šeimininkams - sausas maistas yra kaitinamas virš 200 laipsnių temperatūroje net 4, o kartais ir 5 kartus! 

Diabetas

Jau minėjome, kad nuo 2011 metų, cukrinio diabeto diagnozės augintinių gyvenime padažnėjo net 900%...

Taip, lygiai taip pat kaip ir žmonės, augintiniai gali sirgti keliomis diabeto formomis ir lygiai taip pat gali prireikti papildomo insulino leidimo. Diabeto diagnozę augintinių šeimininkai išgirsta dėl netinkamos augintiniui parinktos mitybos. Pastebėta, kad dažniausiai cukrinio diabeto atsiradimą lemia nutukimas, lėtinis pankreatitas, o kartais rodikliu gali būti ir vyresnis augintinio amžius.  

Ši liga - neišgydoma, vadinasi, augintinis nuo diagnozės atsiradimo turės būti maitinamas specialia dieta, kurioje bus griežtai nustatomas kuo mažesnis angliavandenių kiekis, kad neapkrauti organizmo. Nepamirškite, kad angliavandenių perteklius sukelia ne tik diabetą, bet ir maitina vėžines organizmo ląsteles. 

Virškinimo ligos, susilpnėjęs imunitetas

Nuolatos maitinant augintinį jam netinkamu ar sunkiai virškinamu maistu, nenuostabu, kad susidursite su įvairiomis virškinimo problemomis, tokiomis kaip viduriavimas, virškinimo fermentų nykimas, apsunkęs maistinių medžiagų skaidymas. 

Jei augintinis negauna pakankamai jam reikalingų maistinių medžiagų, natūralu, kad silpnėja ir bendra imuniteto būklė. O tai ypač svarbu, nes imunitetas reikalingas ne tik, kad augintinis nesirgtų, bet ir kad susirgęs pasveiktų, greičiau gytų sužeidimai, pajėgtų kovoti su įvairiomis infekcijomis ir alergijomis. 

Taip pat, negaudamas pakankamai reikalingų medžiagų, organizmas negali tinkamai patenkinti ir šuns kailio, odos bei kitų organų veiklos. Oda gali pradėti pleiskanoti, sausėti, o kailis taps trupantis, ne švelnus, gali ne tik pakeisti spalvą, bet ir pradėti slinkti. 

Įvairios alergijos

Taip pat, viena dažniausiai pasitaikančių diagnozių šunų gyvenime. Ir tiesa tai, kad populiariausia šunų alergijos rūšis - alergija maistui. Ir taip, jei gydymo nėra, tačiau galima palengvinti jos simptomus, tinkamai adaptavus ir subalansavus augintinio mitybą. 

Alergijos įprastai pasireiškia nuolatiniu kasymosi, akių bėgimu, ausų infekcijomis, odos paraudimu, virškinimo sutrikimais. Dažniausiai maistinę alergiją sukelia tokie produktai kaip vištiena, pieno produktai, žuvis, kiaušiniai, mielės, soja, kukurūzai, kviečiai ir kitos grūdinės kultūros. Būtent šie produktai ir yra dažniausiai naudojami šunų maisto pramonėje. 

Neretai alergenais gali būti ir kvapiosios ar kitos sintetinės medžiagos, kurios įeina į sauso maisto, papildų, skanukų, dantų higienos priemonių, antiparazitinių tablečių sudėtį. Tik labai svarbu neapsigauti renkantis begrūdį maistą, nes jame grūdai dažniausiai yra keičiami kitu krakmolingų angliavandenių šaltiniu. 

Ar specializuotas maistas gali padėti išvengti diagnozių? Kokį maistą pasirinkti?

Neretai šiems susirgimams gydyti rekomenduojamas specialusis sausas maistas: diabeto susirgimų, antialerginis, svorio kontrolės ir panašiai. Tačiau skatiname atkreipti dėmesį, kad jame yra tie patys alergenai ar produktai, tačiau jie yra specialiai apdoroti (hidrolizuoti), kad organizmas jų neatpažintų, vadinasi šiame maiste taip pat yra didelė dalis angliavandenių bei sintetinių priedų, kurie yra visiškai netinkami mūsų augintiniams ir gali dalinai numalšinti alergijas bet sukelti kitokius negalavimus. 

Todėl geriausia vengti sintetinių ingredientų augintinių dubenėlyje ir rinktis natūralią bei subalansuotą mitybą. Tokia mityba bus ne tik skani Jūsų augintiniui, bet ir nekels virškinimo trakto sutrikimų, nebus užkimšta nereikalingomis ir ne tik nenaudingomis, bet ir žalingomis maistinėmis medžiagomis.