Šuniukų RAW mityba: ką reikia žinoti?

Šuniukų RAW mityba: ką reikia žinoti?

“Spręsdami pasekmes, niekada nerasime problemos priežasties”, - turbūt ne kartą esate girdėję panašų posakį. Vertėtų nepamiršti, kad suaugusių šunų sveikatos problemų užuomazgos galėjo atsirasti dar vaikystėje, kai jie buvo nerūpestingai paskui vienas kitą lakstantys šuniukai. Todėl sveikai maitinti savo augintinį geriausia pradėti nuo pat pirmos dienos Jūsų gyvenimo kartu, o ne tada, kai jau laikas spręsti problemas, kilusias dėl netinkamos mitybos. 

Nuo ko pradėti? 

Šuniuką maitinti RAW maisteliu galite pradėti nuo tos dienos, kada jis pradeda valgyti savarankiškai. Tačiau, labai svarbu nedaryti skubotų veiksmų ir sprendimų, kad nepakenktume augančiam organizmui. Išsiaiškinkite, kuo šuniukas buvo maitinamas savo pirmuosiuose namuose. Šuniukas nuo pat pradžių buvo maitintas RAW? Sveikiname, pusę darbo jau atlikta. Tačiau jei šuniukas buvo maitintas sausu maistu, reiks šiek tiek daugiau pasistengti, kad perėjimas prie sveikos mitybos būtų sklandus. 

Pagrindinės taisyklės sveikos mitybos link

Pradėti RAW mitybą reikėtų nuo vieno baltymo šaltinio, t.y. vienos rūšies mėsos

Galbūt Jums ir atrodo, kad šuniukas yra gurmanas ir per pirmąją savaitę nori išbandyti visas galimas mėsos rūšis, tačiau tai yra labai nepatartina ir gali būti net pavojinga virškinimo sistemai. Skirtingi baltymų šaltiniai turi skirtingą kalorijų kiekį bei skirtingus elementus, o kai kurie iš jų, pavyzdžiui, vištiena turi labai didelį alergijos sukėlimo procentą. Todėl rekomenduojama pradėti nuo vieno baltymo, pavyzdžiui, jautienos ir nekaitaliojant nei mėsos, nei tiekėjo, maitinti šuniuką bent mėnesį laiko. Per šį laiko tarpą jau bus galima nuspręsti, ar mėsos rūšis yra tinkama šuns organizmui, atsižvelgiant ar neprasidėjo virškinimo bei tuštinimosi problemos, neatsirado alergijos požymių. Jei viskas gerai, tuomet esant norui ar poreikiui galima įvedinėti ir kitą mėsos rūšį. Taip pat, labai svarbu stengtis nekaitalioti ir tiekėjo, rinktis tik ekologišką mėsą, nes neretai parduotuvėse parduodama mėsa turi ne tik didesnį vandens kiekį savyje bet ir sintetinių priedų ar antibiotikų. 

Tinkamai apskaičiuokite dienos porciją

Suaugusiems šunims dienos norma skaičiuojama atsižvelgiant į jų sudėjimą, aktyvumo lygį, svorį bei kitus parametrus. Dažniausiai žmonės skaičiuoja 2-3% nuo kūno svorio. Tikslesnis skaičiavimas yra skaičiuoti 36 kalorijos kilogramui, jei šuo yra normalaus sudėjimo. Tačiau su šuniukais yra šiek tiek kitaip. Kadangi jie pirmuosius savo gyvenimo metus sparčiai auga ir vystosi, jiems reikia suvartoti daugiau kalorijų. Vieni rekomenduoja skaičiuoti 2-3% nuo suaugusio šuniuko svorio, tačiau tai nėra visiškai tikslu ir gerai pamatuojama, nes ne visi šeimininkai gali nuspėti, kokio svorio jų šuniukas bus suaugęs. Gamindami ZENOO maistelį, mes skaičiuojame 2-8% priklausomai nuo dabartinio šuniuko svorio, taip užtikrindami šuniukui reikiamą kalorijų kiekį. Tiesa, kiekvienas šuniukas yra individualus su individualia medžiagų apykaita, todėl reikia stebėti, kaip keičiasi šuniuko svoris, ar jis nekrenta, ar neauga per greit ir, esant poreikiui, pakoreguoti dienos porciją. Ir žinoma, dienos porciją kas mėnesį perskaičiuoti pagal šuniuko svorį. Pirmieji augintinio metai reikalauja daugiau detalių stebėjimo ir finansų (nes reikia daugiau maistelio), tačiau ko tik nepadarysi dėl augintinio sveikatos.

Pleliminarus mitybos planas maitinant RAW atrodo taip:

2-4 mėnesiai - ~8% kūno masės RAW maisto per dieną
4-6 mėnesia ~6% kūno masės RAW maisto per dieną
6-8 mėnesiai ~ 4% kūno masės RAW maisto per dieną
8-12 mėnesių ~ 4%-2% kūno masės RAW maisto per dieną

 

Maitinimo kartų skaičius per dieną

Sausame maiste vidutiniškai yra 30-60% angliavandenių, kurie suteikia greitos energijos bei palaiko aukštą gliukozės kiekį kraujyje ilgą laiką, tačiau nėra reikalingi ar naudingi šuns organizmui. Angliavandenių kiekis RAW maiste yra sąlyginai mažas, todėl mažus šuniukus (iki 6 mėn.) rekomenduojama maitinti 2-3 kartus per dieną, kad energijos kiekis pasiskirstytų tolygiai paros laike bei būtų palaikomas vienodas gliukozės kiekis kraujyje. Šuniukai sunaudoja ženkliai daugiau energijos nei suaugę šunys, nors jie daugiau miega, tačiau energija reikalinga augimui, taigi, jei energijos bomba bus gauname ryte, organizmas ją sunaudos iki pietų, ir po to šuniukas gali jaustis pavargęs, irzlus. Lygiai taip pat šuniukas augs ir vystysis jei maitinsite jį 3 kartus per parą, tik energijos kiekis bus proporcingai pasiskirstęs. Nuo 6 mėn. šuniuką galima pradėti pratinti prie 2 ar net 1 maitinimo per dieną. 

Maišymas su sausu maistu neturėtų trukti ilgiau nei dvi savaites

Visiems žinoma, kad skirtingoms maisto rūšims suvirškinti reikalingas skirtingas skrandžio rūgšties pH lygis: sausam maistu - aukštesnis/šarminis, o žaliam (RAW) maistui - žemesnis/rūgštinis. Taip yra todėl, kad neapdorotą (RAW) maistą suvirškinti yra ženkliai sunkiau nei kelis kartus kaitintą ir termiškai apdorotą sausą maistą. Taigi, ilgą laiką maišant RAW maistą su sausu, skrandžio pH lygis yra labiau šarminis, todėl mėsa ilgiau užsibūna skrandyje iki kol yra virškinama, pradeda fermentuotis ir atsiranda galimybė kauptis kenksmingoms dujoms ir bakterijoms. 

Organai: svarbu, tačiau reikalauja atidumo

Organai RAW mityboje yra neatsiejama mitybos dalis, praturtinanti mitybos racioną reikalingomis medžiagomis ir elementais. Tačiau, supažindinant šuniuką su RAW mityba reikia būti kantriems ir neskubėti, geriausia organus įvesti mažais kiekiais, palaipsniui, jų nepadauginant. Ir žinoma, stebėti šuniuko savijautą. Šuniukui pripratus prie naujos mitybos galite pradėti didinti organų įvairovę, tačiau geriausia juos rinktis tos mėsos rūšies, kuri sudaro visą porcijos bazę.

Kalcio ir fosforo balanso svarba

Maži šuniukai auga greitai, kartais jie taip išstypsta, kad atrodo, kad spėjo tik kojos užaugti, o pats šuniukas - ne. Augimo laikotarpiu ypač svarbus yra su maistu gaunamo kalcio ir fosforo kiekis, kad šuniukas augtų sveikas ir tvirtas. Todėl būtina į mitybos racioną įtraukti mėsingų kaulų ( ar kitų, natūralių kalcio ir fosforo šaltinių (kiaušinių lukštų milteliai, žalias galvijų skrandis, visas gyvūnas). Ir netikėkite sauso maisto ženklų kalbomis apie tai, kad subalansuoti šiuos elementus yra labai sudėtinga, tai tik reklaminis triukas, skatinantis rinktis jų maistą, kuriame šių elementų kiekis yra išlaikomas renkantis sintetinius priedus. 

Priedai, palengvinantys perėjimą

Norėdami palengvinti šuniuko perėjimo laikotarpį, naudokite natūralius probiotikus, tokius kaip natūralų jogurtą, kefyrą. Jie padės šuniuko organizmui greičiau adaptuotis prie naujos mitybos bei palengvins virškinimo sistemos veiklą. 

Šviežias vanduo, meilė ir laikas kartu

Maitinantis tiek sausu, tiek RAW maistu, šviežias vanduo šuniukui turi būti pasiekiamas visada. Nenustebkite, jei perėjus prie RAW mitybos augintinis laks mažiau vandens, taip yra todėl, kad mėsoje yra didelis kiekis vandens, kuris net naudingesnis už paprastą vandenį, valgant šviežią maistą jis nėra sprangus, angliavandeniai neužkemša skrandžio, todėl ir troškulys tampa mažesnis. 

Na ir žinoma, skirkite daug laiko ir dėmesio savo šuniukui, tai lygiai tokia pat svarbi pilnaverčio gyvenimo dalis. 

Jaudinatės, kad neturite pakankamai žinių ar laiko? 

Mes galime Jums padėti! Mūsų kurtas ZENOO maistelis gali būti puiki pradžia Jūsų augintinio sveikos gyvensenos kelyje. ZENOO maiste nenaudojame grūdų, glitimo ar GMO (genetiškai modifikuotų organizmų). Maistą gaminame su aukščiausios kokybė ingredientais, kad užtikrintume maksimalią maistinių medžiagų įvairovę, todėl Jums nereikia rūpintis ar Jūsų šuniukas valgo tinkamai. Tiesa, kaip ir minėjome anksčiau, dienos normą šuniukams skaičiuojame šiek tiek kitaip, tad kviečiame susisiekti ir mes Jums mielai pakonsultuosime, paskaičiuosime ir kartu lydėsime šioje gastronominėje kelionėje. :)