Žiemos šventės: kaip saugiai jas švęsti?

Žiemos šventės: kaip saugiai jas švęsti?

Artėjant gražiausioms metų šventėms, tiesa, kad norime pasiruošti joms iš anksto, ieškome maisto ir namų dekoravimo idėjų internete, nupučiame dulkes nuo tradicinių šeimos receptų. Renkame dovanas, jas pakuojame ir laukiame, kol pamatysime laimingus artimųjų veidus. Tiesa, pasiruošimo šventėms šunų šeimininkai turi šiek tiek daugiau. Ir tai ne tik dovanos augintiniams paieška, bet ir atskiro meniu sudarymas, pasiruošimas Naujųjų metų nakčiai. 


Šunys - neatsiejama mūsų šeimos dalis, lygiaverčiai gyvenimo palydovai, todėl nenuostabu, kad norime su jais kartu sutikti šventes, tačiau, ar tai darome tinkamai? Kaip švęsti šventes nesukeliant pavojaus savo augintiniui? Ką daryti, kad mūsų augintinis Naujųjų metų naktį nesijaustų išsigandęs?

SVARBIAUSIA - MAISTAS

Natūralu, kad ruošdami švenčių patiekalus, pagalvojame ir apie savo augintinį, vieni nuperka šventinį skanėstą, kiti - nusprandžia pasidalinti savo maistu. Gi kiekvienas šeimos narys laukia Kalėdų vakarienės, tiesa?

Tačiau labai svarbu nepamiršti, kad ne visas žmonių maistas yra saugus šunims, todėl kai kuriuos priduktus reikėtų palikti tik ant žmonių stalo ir neduoti augintiniui. Atminkite, šunys yra mūsų šeimos nariai, tačiau jų virškinimo sistema veikia šiek tiek kitaip, todėl tam tikri maisto produktai gali būti ne tik žalingi, bet ir gyvybei pavojingi. Juk per šventes sirgi visai ne smagu?


Nors sąrašas, ko derėtų nemaitinti savo augintiniui yra pakankamai ilgas, tikime, kad ant savo šventinio stalo rasite ir produktų, kuriais mielai galite pasidalinti su mažuoju keturkoju. Tačiau nepamirškite, kad visur labai svarbu saikas, todėl pasirūpinkite, kad Jūsų augintinis ne tik nesuvalgytų netinkamo maisto, bet ir nepersivalgytų. 

Kuo galime dalintis?

Neriebi balta mėsa

Tai vištiena ar kalakutiena. Šiais kąsneliais galite dalintis su savo augintiniu, tik svarbu, kad jie nebūtų su oda, ar kaulais, dideliu kiekiu prieskonių.

Bulvės

Augintinio apetitą žadinantis, bet daug savyje krakmolo turintis užkandis. Duokite virtas, venkite daug druskos ar papildomo sviesto. 

Daržovės

Šios maisto produktų kategorijos suderinamumas su šunimis yra ženkliai platesnis. Duokite morkas, pastarnokus, šparagines pupeles, brokolius, špinatus. Žinoma, prieš patiekdami “salotas” augintiniui, nedėkite į jas papildomai sviesto ar prieskonių, jei įmanoma, duokite šviežias arba tik šiek tiek apvirtas. 

Kiaušiniai

Jei supratote, kad visi Jūsų gaminami patiekalai yra su daug sviesto ar prieskonių ir abejojate ar galite duoti juos savo augintiniui, tačiau vistiek norite jį palepinti - rinkites kiaušinius. Žalius ar virtus - nesvarbu, Jūsų augintinis juos pamils visvien. Tai ne tik skanus užkandis, bet ir puikus baltymų ir vitaminų šaltinis!

Vaisiai

Obuoliai, kriaušės, braškės, šilauogės, bananai, melionai… be abejonės dalinkites šiais skanėstais kartu su keturkoju. Tiesa, vaisiai savyje turi daug cukraus, todėl saikas yra ypač svarbus. Ir žinoma, būtų idealu, jei prieš duodant pašalintumėte sėklas ar kauliukus. Turbūt natūraliai kyla klausimas, o kaip mandarinai, be kurių sunkiai įsivaizduojame žiemos šventes? Veterinarai teigia, kad jais pasidalinti irgi galite jei augintinis rodo norą jų paragauti, tačiau ypač svarbu duoti nedidelį kiekį ir stebėti augintinio sveikatą. 

Ką valgyti patiems ir augintiniui neduoti? 

Paukštienos kaulai

Nesvarbu, ar žali, ar virti, ar kepti. Jie yra tuščiaviduriai bei lengvai skylantys, todėl toks skanėstas gali baigtis labai rimtais augintinio sužalojimais. 

Paukštienos oda

Mmm, ta traški kątik iš orkaitės ištraukto kalakuto odelė... Mėgaukitės jos skoniu patys ir venkite duoti augintiniui. Paukščių oda yra per riebi šuns virškinimo traktui ir tai gali sukelti nepageidaujamas ligas. 

Įvairūs padažai, užtepėlės

Gardžiai kvepiantys, Jūsų rankomis ir tik iš natūralių produktų gaminti? Neretai jie visvien savyje turi daug prieskonių ir druskos, kurie gali būti žalingi šuniui. Mūsų keturkojai draugai nėra labai išrankūs, todėl kalakutienos kepsnelį mielai suvalgys ir be padažo. 

Svogūnai, česnakai, porai, svogūnų laiškai

Tai augintinių organizmui toksiški produktai. Tiesa, česnakas mažais kiekiais gali būti ir naudingas, tačiau šventinės vakarienės metu tikrai retas nori užsiimti skaičiavimais, todėl geriausia tiesiog šių produktų vengti. 

Prieskoniai

Jau kelis kartus apie tai užsiminėme, todėl svarbu suprasti, kad šunys nėra pratę valgyti aštraus, sūraus ar kitaip pagardinto maisto, todėl tai gali sukelti virškinimo ar skrandžio problemų. 

Nefermentuoti pieno produktai

Šunims sunku virškinti laktozę, todėl norėdami išvengti virškinimo problemų, šventinio oro gadinimo ir pilvo pūtimo - susilaikykite nuo šiltos stiklinės pieno savo keturkojui draugui ir palikite ją Kalėdų seneliui kartu su sausainiais. 

Saldumynai

Taip, per šventes jų būna daug… Tačiau tai nėra priežastis dalintis jais su augintiniu. Neabejojame, kad saldus kąsnelis patiktų Jūsų mažajam draugui, tačiau šokoladas gali būti netgi mirtinas, o kituose saldumynuose esantis cukrus kenkia ne tik šuns svoriui, bet ir dantims. Todėl ne tik neduokite saldumynų savo augintiniui, bet ir laikykite saugioje vietoje. 

Riešutai

Tiesa, kad vieni riešutai (makadamijos, graikiniai) yra toksiški šunims, tačiau yra ir kiti riešutai (migdolų, žemės, anakardžių) yra sunkiai virškinami ir gali sukelti virškinimo ar skrandžio problemas. 

Vynuogės, razinos, serbentai ir panašios uogos

Jų per šventes sutinkame ne tik šviežiu, bet ir džiovintu pavidalu. Šie produktai yra ypač toksiški šunims ir gali sukelti netgi inkstų nepakankamumą. Todėl užuot vadovaudamiesi taisykle, kad nuo vienos vynuogės nieko neatsitiks - geriau išvis jų venkite. 

Mielinės bandelės, mielės ar neapdorota tešla

Tai produktai, nuo kurių skrandyje gali prasidėti rūgimo procesas. Jis yra ne tik skausmingas, bet gali būti ir mirtinas. Todėl kepdami Kalėdinius ar naujametinius kepinius tešlą ragaukite savarankiškai ir augintinio nuomonės neklauskite. 

Alkoholis

Tiesa, kad alkoholis nėra naudingas ne tik šunims, bet ir žmonėms. Šunims jis sukelia panašius simptomus kaip ir žmonėms, kai jie jo suvartoja per daug. Atsiranda mieguistumas, silpnumas, prarandama koordinacija. Jautresniems šunims pradeda kristi kūno temperatūra ir cukras kiekis kraujyje ir neretai tai baigiasi koma. 

STALO “ETIKETAS”

Norėdami palepinti savo augintinį šventiniais užkandžiais nepamirškite namų taisyklių ir nesukurkite patirties, kad valgyti maistą nuo stalo yra labai smagu ir skanu. Šunys nesupranta, kad tokie malonumai atsiranda tik per šventes, tačiau patyrę tą malonumą bent kartą, jie tikrai ieškos kaip susikurti šį smagumą vėl ir vėl. 

Todėl labai svarbu, kad Jūsų šuniukas šventinius patiekalus gautų įprastomis jam sąlygomis - iš dubenėlio ar už atliktas komandas kaip apdovanojimą. Nemaitinkite sėdėdami prie stalo, ypač, kai šuniukas pats prašo. Nes per norą dalintis galime sukurti mums nepatinkantį, o ateityje ir ramiai pavalgyti neleidžiantį elgesio modelį. 

DOVANOS

Jūs esate tikrai ne vieni, jei savo augintiniui taip pat renkate kalėdines dovanas. Jis gi mūsų šeimos narys ir nors nesupranta šventinio šurmulio, nes kiekviena diena jam kaip šventė kartu su mumis, visvien galime juos palepinti labiau. 

Tačiau rinkitės naudingas dovanas, tokias kaip natūralūs skanukai, naujas antkaklis, kokybiškas žaislas ar vizitas pas kirpėją. Venkite dovanoti nenatūralius, dažiklių ir skonio stipriklių “prikimštus” skanėstus, pavojų keliančius vaikams skirtus pliušinius žaislus ar teniso kamuoliukus, žmonėms skirtus saldumynus ar vitaminus, kurių iš tikrųjų jam nereikia. 

NAUJAMETINIAI FEJERVERKAI - KAIP IŠTVERTI ŠĮ SIAUBĄ?

Turbūt dažniau sutiksime augintinį, kuris bijo naujametinių fejerverkui, nei nebijo. Ir tikrai nereikia jaustis prastesniems, jei Jūsų augintinis bijo naujametinio šurmulio. Atminkite, šunys už mus girdi ženkliai geriau, todėl fejerverkų garsas kelia jiems ne tik diskomfortą, bet ir skausmą. O dar tie garsai atsiranda staigiai, be jokio pasiruošimo ir neleidžia atsikvėpti, nes greita seka kartojasi vienas po kito. Taip pat, baimė įvairiems garsams neretai yra ankstyvosios socializacijos trūkumo pasėkmė. 

Todėl raginame tinkamai pasiruošti naujametiniai nakčiai ir ją išgyventi bus paprasčiau:

Maždaug nuo 22:00 iki 01:00 neveskite šuns į lauką. 

Fejerverkų šou yra gražus ir įdomus Jums, tačiau tikrai ne Jūsų augintiniui. Po šios nakties prieglaudos sulaukia daugybės skambučių dėl pasiklydusių ar pamestų gyvūnų. Smarkiai išgąsdinti šunys negalvodami gali nubėgti nuo kelių iki keliasdešimt kilometrų, o tada, radę saugų prieglobstį, suvokia, kad pasimetė ir neberanda kelio atgal. 

Sukurkite saugią atmosferą namuose

Kambaryje įjunkite šviesas, užtraukite užuolaidas - taip mažiau bus matomos fejerverkų blykstės. Maždaug valandą prieš sprogdinimus namie pagarsinkite muziką, ypač tinka klasikinė, ar specialiai tam sukurti šunims skirti grojaraščiai esantys Youtube, vidaus garsas prislopins iš lauko sklindantį garsą. Ir žinoma, patys išlikite ramūs, o jei šuniukas nori ir bando pasislėpti, negaudikite ir netempkite jo - leiskite jam susirasti saugią zoną namuose. 

Ypač bailūs ir jautrūs šunys

Jei žinote, kad Jūsų šuo turi labai intensyvią baimę, 3-5 dienos prieš šventinę naktį pradėkite duoti nervinę sistemą raminančius vaistus. Pabrėžiame, RAMINANČIUS, ne slopinančius. Nes slopinantys vaistai paralyžuoja kūną, o ne ramina baimę, o kai stipriai bijai ir negali net pajudėti yra dar tik baisiau. Ir žinoma, skatiname rinktis tik natūralius, žolelių pagrindu sukurtus preparatus arba CBD aliejų. 

Ką dar galiu padaryti iki naujametinės nakties?

Galite po truputį pratinti augintinį prie fejerverkų garsų leisdami juos per Youtube ir labai girdami šuniuką. Pradėkite nuo didesnio atstumo ir tylesnio garso ir vis didinkite. Tačiau atminkite, kad per kompiuterį leidžiami garsai neprilygta tiems, kurie vyksta naujametinę naktį.