Kas yra šunų RAW mityba?

Šunys yra kilę iš vilkų ir jie yra plėšrūnai, kurie tūkstančius metų gyveno laukinėje gamtoje ir valgė tai, ką susimedžiodavo, susirasdavo ar išsikasdavo. Tai mėsa, kaulai, subproduktai, daržovės, sėklos šaknys. Ir nei vienas vilkas ar laukinis šuo neturėjo galimybės valgyti termiškai apdorotą, iš ankštinių kultūrų pagamintą maistą, kurį dabar duodame savo šunims. Jų virškinimo traktas ir organizmas vis dar nėra pajėgus iki galo skaidyti grūdinės kilmės produktų, toleruoti įvairius konservantus, kavpiklius, dažiklius ar kitas chemines medžiagas, todėl šiomis dienomis vis daugėja įvairių susirgimų, alergijų, nutukimo atvejų. 

RAW - tai švieži, termiškai neapdoroti gyvulinės kilmės baltymai ir riebalai, t.y. mėsa, kaulai, įvairūs subproduktai. Ši mityba yra natūraliausias ir arčiausiai prigimtinės plėšrūnų mitybos esantis modelis, kuris užtikrina visas reikiamas maistines medžiagas šuns organizmui be nereikalingų priedų, tokių kaip krakmolas, sintetiniai riebalai ir pan. 

RAW mityba yra skirstoma į du tipus: BARF ir prey modelį. BARF mitybos racione be gyvulinės kilmės produktų dar gali būti naudojamos daržovės, uogos, sėklos bei įvairūs aliejai, tokie papildomi ingredientai papildo racioną įvairiais vitaminais ir mineralais, gali pagelbėti gydant tam tikrus susirgimus bei stiprinant įmunitetą. Tuo tarpu Prey modelyje naudojami tik gyvulinės kilmės produktai, kurie ir turėtų būti pagrindinis ir gausiausias dienos porcijos ingredientas. Tačiau, jei pasirinkote maitinti savo augintinį Prey modelio dieta, labai svarbu žinoti, kad joje reikia naudoti “pilnus gyvūnus”, pvz., visą vištą (su plunksnomis, kojomis, vidaus organais ir pan.). 

RAW mitybos privalumai

Didžioji dalis augintinių šeimininkų RAW mitybą pasirenka tada, kai jų augintiniai susiduria su įvairiais sveikatos sutrikimais, o veterinarinis gydymas ne visada padeda augintiniui, tuomet žmonės pradeda daugiau gilintis į augintinių sveikatą, ieškoti kilusių problemų priežasčių ir taip atranda daugiau bendraminčių, kurie, susidūrę su tam tikromis augintinių sveikatos problemomis, pasirinko RAW mitybos kelią. 

Pagerėjusi odos būklė, tvarkingesnis kailis.

Tai vienas svarbiausių ir greičiausiai pastebimų rezultatų, kuriuo džiaugiasi RAW mityba savo augintinius maitinantys šeimininkai. Būtent RAW mityboje esantys švieži baltymai, natūralūs riebalai gerina odos būklę, užkerta kelią įvairioms odos ligoms bei “atgaivina” sveiko kailio žvilgesį. 

Tvarkinga virškinimo sistema ir geras maisto įsisavinimas

Neretai pradėję maitinti savo augintinius RAW šeimininkai stebisi, kad jų šuo pradėjo mažiau ir rečiau tuštintis, sumažėjo išlakamo vandens kiekis. Taip nutinka dėl to, kad visos su maistu gaunamos medžiagos yra natūralios, organizmo atpažįstamos ir gerai virškinamos medžiagos, todėl organizmas žino kaip jas pasisavinti ir į kurią “lentynėlę” padėti, todėl, priešingai, nei maitinant sausu maistu, organizmas neturi poreikio pašalinti jam nereikalingų medžiagų, tokių kaip krakmolas ar sintetiniai priedai. Taip pat, kartu su mėsa šuns organizmas gauna ir didelį vandens kiekį, kuris yra praturtintas įvairiais elementais, todėl sumažėja poreikis lakti vandenį papildomai. Tokie pastebėjimai neturėtų Jūsų neraminti, atvirkščiai, tai parodo, kad esate teisingame kelyje. 

Švarūs dantys, sumažėjusios apnašos ir nebeašarojančios akys

Nemalonus kvapas iš burnos, apsinešę dantys, ašarojančios akys yra krakmolo pertekliaus organizme sukeliami padariniai. Kai iš mitybos raciono yra eliminuojami nereikalingi angliavandeniai, visas šias problemas sukeliančios bakterijos nebeturi tinkamų sąlygų daugintis ir šios problemos pradeda nykti. Tiesa, pradėjus maitinti RAW,  pradžioje šios problemos gali paūmėti, nes prasidėję antioksidaciniai procesai skatina greitesnį organizmo valymąsi, todėl gali prireikti net papildomų ausų, akių ar dantų profilaktinio pravalymo, norint greičiau pašalinti apnašas.

Susinormalizavęs svoris ir didesnis energijos kiekis

Galbūt apvalus ir minkštutis šuo ir atrodo mielai, tačiau viršsvoris yra didžiulė problema, kuris su laiku skatina ne tik sąnarių ir raumenų ligas, bet ir įvairius uždegimus, ženkliai padidėja susirgimo cukriniu diabetu rizika. Visa tai kyla iš to, kad sausame maiste yra labai didelis (40-60%) angliavandenių kiekis, kurio šuns organizmas nesugeba išsskaidyti, todėl jie kaupiasi riebalų pavidalu šuns kūne. Taip pat, maitinamas jam tinkamu ir subalansuotu maistu šuo jaučiasi ne tik žvalesnis, bet ir energingesnis, o pranykę nereikalingi kilogramai kartu su savimi panaikina ir sunkumo jausmą. 

Stipresnis imunitetas

Tyrimai rodo, kad RAW maitinami augintiniai serga ženkliai rečiau, jie nesusiduria su tokiomis problemomis kaip odos ligos, uždegimai, virškinimo ar viršsvorio problemos. Šeimininkai pastebi, kad veterinarijos klinikoje tenka apsilankyti rečiau ir sąskaitos sumažėja. 

Nuo ko pradėti? 

Prieš pradedant keisti savo augintinio mitybos racioną labai svarbu jau turėti patikimus mėsos tiekėjus, kurie tiektų šviežią, ekologišką, sveikų gyvulių mėsą arba rinktis jau paruoštus RAW mitybos receptus, pvz., ZENOO. Tuomet pasirinkti teisingą mitybos keitimo būdą, apsišarvuoti kantrybe ir leistis sveikesnio gyvenimo link. 

Žinoma, iš pradžių viskas gali atrodyti labai sudėtinga ir nesuprantama, tačiau pats RAW mitybos principas yra gana paprastas, svarbiausiai jį pritaikyti individualiai pagal Jūsų šunį ir nenusiteikti, kad žadėti geri rezultatai bus pastebimi per pirmas dienas, dažniausiai pokyčiai ima matytis po 2-4 savaičių nuo RAW mitybos pradžios.